ЩОДЕННА ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА "ДЕНЬ"

№114, п'ятниця, 4 липня 1997

Сталося так, що вже багато років "на слуху" в батьків певна "обойма" так званих "крутих шкіл". Потрапити туди - показник життєвого успіху (батьків). А що там далі - вже ніби й не так важливо.Досить часто після важкого штурму школи (батьком) настає гірке розчарування (дитини). Одна учениця відомої в Києві гімназії, казала мені: "Я дуже шкодую, що навчаюсь тут, і дуже прошу батьків, щоб мене звідси забрали". Те, що немає інформації, а також сподівання тільки на "народну славу" та добрі поради, які також досить суб'єктивні, створює роздутий ажіотаж, а в результаті страждають діти.Наразі, слава Богу, вибрати є з чого. З'явилося чимало недержавних ліцеїв та гімназій, де за навчання потрібно платити. А серед них уже є і своєрідні лідери, - в тому розумінні, що гроші за навчання беруть приблизно такі ж, як у платних західних коледжах. (Наприклад, річна плата за навчання в ліцеї "Гранд" разом зі спонсорським внеском становить близько 6000 у. о.???). Проте глибоко помиляються ті батьки, які вважають, що коли вони заплатять у Києві так само, як в Оксфорді, то їхня дитина обов'язково стане студентом одного з найкращих університетів, а той, хто 10 років ходив до державної школи на околиці, - ніколи.Більшість батьків, особливо із представників розореного середнього класу, дуже добре розуміє, що їхній дитині лишається сподіватися тільки на себе, і єдине, чим вони можуть її забезпечити, - це можливістю отримати освіту. Із цим "стартовим капіталом" дитина і має поборотися за своє місце під сонцем. Тим, хто ще вірить і сподівається, я й присвячую свій огляд.

Середня школа № 158, Дніпровський район

1-ше місце з хімії на Всеукраїнській олімпіадіЦе поки що єдина не лише в Києві, але й у всій країні школа, робота якої отримала міжнародне визнання: випускник звичайної 158-ї школи, Олександр Пивоварський, прекрасно закінчив один із найкращих університетів світу - Гарвардський, тепер продовжує навчання в його докторантурі. Олександр - співавтор книги, підготовленої разом із відомим американським ученим-економістом Джеффі Саксом, яка присвячена ринковій економіці. (Хто б міг подумати, що у звичайній школі на київській околиці можуть так учити!)Як мені здалося, головне у 158-й школі - виняткова серйозність щодо всього, що стосується навчання й виховання. Школа вражає незвичною чистотою. І це при тому, що вона, як і раніше, залишається державною, тобто безкоштовною! Вартість обіду наймінімальніша, вартість гуртків та додаткових уроків з іноземних мов - також. Для вступу не потрібно ні спонсорського внеску, ні інших батьківських послуг! Приходь - і навчайся! Так як було 1963 року, коли школа тільки-но відкрилася.Цього року школа набирає 3 перших класи: і в кожного своя спрямованість: художньо-естетичний, музично-естетичний та комп'ютерної грамотності. У перспективі - це клас із математичним ухилом. Що ж, може, іще хтось уступить до Гардвардського університету?