С.Д. Коломоєць,
вчитель історії
Улянівської ЗШ І-ІІІ ступенів Олександрійської районної ради,
керівник молодіжно-підліткової організації «ТАРПАН»

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ЛІГА «КРОК ЗА КРОКОМ ДО ЗДОРОВ’Я»
(Інтелектуальна гра для учнів 8-11 класів)

В Улянівській ЗШ І-ІІІ ступенів Олександрійської районної ради, з 2004 року діє молодіжно-підліткова організація «ТАРПАН». Це громадське об’єднання, яке в першу чергу орієнтується на задоволення потреб та інтересів підлітків та молоді шкільного віку. МПО «ТАРПАН» представлена туристичним рухом, який тісно пов’язаний з екологічними та краєзнавчими дослідженнями. Є своя літературна студія, спортивний комітет. Останнім часом, все більшої популярності набуває «Інтелектуальна ліга», яка являє собою об’єднання найбільш ерудованих та допитливих учнів школи. Тематика її засідань-змагань найрізноманітніша.
Оскільки здоровий спосіб життя – це не лише сукупність фізичних якостей та характеристик індивідуума, але і його соціальна складова, то саме у межах «Інтелектуальної ліги» відбувається формування свідомого ставлення до здоров’я. Саме з цією метою формуються тематичні змагання: «Здоровий спосіб життя», «Профілактика захворювань», «Безпека життєдіяльності» тощо. До уваги педагогів пропонується один з варіантів проведення «Інтелектуальної ліги», що присвячена питанням здорового способу життя та культурі здоров’я.
Загальні правила: у грі беруть участь 2 збірні команди учнів 8-11 класів у складі трьох гравців. Окрім них, до участі у грі можуть бути запрошені вболівальники. Під час гри з уболівальниками, та у випадках, коли право відповіді переходить до них, вони можуть надавати відповіді, а отримані бали передавати своїй команді.
Обладнання: питання для гри, секундомір.
Тур перший – «Формула 1».
Команди відповідають по черзі. Кожна правильна відповідь – 3 бали. Якщо перша команда дає неправильну відповідь, право відповіді переходить до другої. Якщо і вона дає неправильну відповідь, то питання переходить до вболівальників. Якщо уболівальник дає правильну відповідь, то він отримує 1 бал і може передати його тій команді, за яку він уболіває. В кінці туру підбивається загальна сума балів, які набрала кожна команда.
Питання першого туру «Формула 1».
1. Номер служби «швидкої допомоги». (103).
2. Після чого проводять демеркурізацію? (Після розливу ртуті).
3. Повторіть девіз МНС. (Запобігти. Врятувати. Допомогти).
4. Якщо поряд з вами хтось палить то ви … (Пасивний курець).
5. Різке нервове напруження організму, що може викликати різноманітні негативні наслідки, аж до онкологічних захворювань. (Стрес).
6. Він визначає межі пляжу. (Буй).
7. Кокаїн і конопля – це … (Наркотики).
8. Назвіть номер рятувальної служби. (101).
9. Зіткнення автомобілів. (ДТП, дорожньо-транспортна пригода).
10. «Чума ХХІ століття». (СНІД).
11. Скільки часу на день дитина може проводити перед монітором комп’ютера? (15-30 хвилин).
12. Цією хворобою людину можуть заразити собаки, коти або дикі тварини. (Сказ).
13. Якого кольору автомобілі пожежно-рятувальної служби? (Червоного).
14. Як викликати аварійну службу газу? (104).
15. Ліки, що вбивають бактерії. (Антибіотики).
16. Дуже тривалий стрес, що негативно позначається на психологічному та фізіологічному стані людини. (Депресія).
Тур другий – «Дванадцятий гравець».
У другому турі пропонується гра для уболівальників. Ведучий змагання зачитує питання для глядачів. Глядач, який знаходить правильну відповідь і перший піднімає руку, отримує право відповіді. За правильну відповідь він отримує 2 бали і може їх передати команді, за яку він уболіває. Якщо ж його варіант відповіді є неправильним, то право відповіді передається іншому уболівальнику. Якщо ж і він дає неправильну відповідь, то питання знімається, а ведучий оголошує правильну відповідь.
1. Що називають «зеленим змієм»? (Алкоголь).
2. Щоденний розпорядок. (Режим дня).
3. Він утворюється у наших помешканнях, у ньому існують мільйони бактерій і навіть мікроскопічних кліщів. А у особливо тяжких випадках він може навіть провокувати алергії та астми. (Пил).
4. Цей різновид бігу учені-медики вважають найкориснішим для організму. (Біг підтюпцем).
5. Хвороба ясен. (Парадонтит).
6. Найпростіший спосіб збагатити кімнату киснем. (Провітрювання).
7. Найкращий відпочинок для мозку. (Сон).
8. Ця хвороба печінки має різновиди А і В, а в повсякденнім спілкуванні її ще називають «жовтухою». (Гепатит).
9. Хвороба зубів. (Карієс).
10. Наука, про здоровий спосіб життя. (Гігієна).
Тур третій – «Цар гори».
У третьому турі командам пропонуються блоки питань з різних аспектів безпеки життєдіяльності. В кожному блоці – три питання. З кожним питанням його рівень підвищується. Відповідно, перше питання оцінюється в 4 бали, друге – в 5 балів, третє – в 6 балів. Максимальна кількість варіантів відповіді – 2 варіанти (тобто, відповісти можуть лише 2 команди по одному разу). На обговорення кожного питання дається 20 секунд. Якщо одна команда надає неправильну відповідь, то право відповіді переходить до іншої команди, якій надається додатково 10 секунд на обговорення. Якщо й інша команда не дає правильної відповіді, то питання передається глядачам, за правильну відповідь яким нараховується 2 бали.
Блок 1. «Спорт».
1. Як називаються лікарські засоби, за допомогою яких намагаються покращити фізичні кондиції тіла? (Допінг; 4 бали).
2. Фахівці говорять, що до 15 років цим різновидом атлетики займатися не варто, бо це може вплинути на формування кістяка та процесу росту. (Важка атлетика; 5 балів).
3. Назвіть вид спорту, який, за словами фахівців, розвиває весь організм людини, як фізично, так і морально. (Плавання; 6 балів).
Блок 2. «Шкідливі звички».
1. Найнебезпечніша складова цигарки. (Нікотин; 4 бали).
2. Як називається хвороба печінки, характерна для людей, які зловживають алкоголем? (Цироз печінки; 5 балів).
3. Назвіть види захворювань хребта, які часто виникають у тих, хто зловживає сидінням перед комп’ютером. (Сколіоз, остеохондроз; 6 балів).
Блок 3. «Оточення».
1. Як називається хвороба, коли у людини є воші? (Педикульоз; 4 бали).
2. Як свідчить статистика, саме цей вид злочину є найбільш поширеним серед вуличних підліткових компаній. (Крадіжка; 5 балів).
3. Яка небезпечна хвороба легень, що на сьогодні набрала в Україні усіх ознак епідемії, передається повітряно-крапельним шляхом і вимагає довготривалого лікування? (Туберкульоз; 6 балів).
Блок 4. «Репродуктивне материнство».
1. Штучне переривання вагітності. (Аборт; 4 бали).
2. Яка називаються, загальною назвою, усі медичні засоби, які дозволяють уникнути небажаної вагітності? (Засоби контрацепції; 5 балів).
3. Ця небезпечна венерична хвороба має статевий та побутовий різновиди. (Сифіліс; 6 балів).
Блок 5. «Дієтологія».
1. Захворювання, що виражається в надмірній вазі тіла. (Ожиріння; 4 бали).
2. Вони зберігають продукти, але їх надмірність є надзвичайно шкідливою для здоров’я. (Консерванти; 5 балів).
3. Назвіть найпопулярніший на сьогодні напис на продуктах харчування (Без ГМО; 6 балів).
Блок 6. «Гартування»
1. Як називається процес обливання почергово холодною та гарячою водою з метою загартовування організму? (Контрастний душ, або душ Шарко; 4 бали).
2. Народна назва купання в ополонці (Моржування; 5 балів).
3. Найдієвіший засіб профілактики захворювань організму (Фізична зарядка; 6 балів).
Блок 7. «З історії людства»
1. Його цілющі якості знали з давніх-давен: давні греки їли його перед боєм, бо вважали, що він додає хоробрості і відганяє смерть; наші предки говорили, що він вберігає від тисячі хвороб; а сучасні лікарі говорять, що це прекрасний профілактичний засіб від простудних захворювань та грипу (Часник; 4 бали).
2. В Стародавній Греції, чоловікам дозволялося вступати у шлюб з 21 року, а от вино пити дозволялося лише з 30 років. Чому греки вводили таку заборону? (Щоб пристрасть до вина та алкоголю в цілому, не позначилася на майбутніх дітях; 5 балів).
3. У Гіппократа був один хворий пацієнт, який благав його вилікувати. Гіппократ оглянув його і сказав, що він береться за лікування, але за умови, що пацієнт купить той будинок, який він йому вкаже, і щодень буде приходити на прийом ліків. Отримавши згоду, лікар вказав хворому на самий віддалений від своєї оселі будинок. Через деякий час пацієнт дійсно поборов свою хворобу і прийшов зі словами вдячності до батька медицини, благаючи того відкрити секрет ліків. У відповідь Гіппократ відповів: «Весь час я давав тобі пити джерельну воду, а вилікували тебе …». Що вилікувало хворого? (Щоденні прогулянки свіжим повітрям, адже хворий був змушений кожного дня проходити значну відстань від свого будинку до оселі Гіппократа; 6 балів).
Підведення підсумків гри.
Нагородження самого ерудованого вболівальника.
Нагородження переможців.

Кiлькiсть переглядiв: 459