Із історії Першого вересня

День знань – особливе свято! Завжди яскравий, насичений емоційністю та хвилюючою атмосферою. Голосно звучить урочиста музика, звідусіль лунають теплі поздоровлення i кожне людське серце, хвилюючись відгукується на заклик першого дзвінка!
У нашій країні традиційно День знань відмічають 1 вересня. А чому ж саме визначено цей день?
День знань – це офіційне свято, що відзначається на підставі Указу Президії Верховної Ради СРСР від 01.10.80 N 3018-Х «Про святкові і пам’ятні дні» та Указу Президії Верховної Ради СРСР від 01.11.88 N 9724-XI «Про внесення змін у законодавство СРСР про святкові та пам’ятні дні». Так, у законодавстві незалежної України нічого і не змінилося. І тому сучасні українські діти починають новий навчальний рік саме першого вересня.

Новий навчальний рік – свято новоліття

У 325 році на першому Вселенському соборі було прийнято рішення починати Новий рік 1 вересня. Цю традицію перейняли й на Русі: вперше стали святкувати перший вересня як початок Нового року в 1492 році за наказом Івана III, який переніс Новий рік з першого березня на осінь. Крім того, свято стало асоціюватися з таким поняттям, як «індикт» (в перекладі з латинської – «податок»: податок збирали саме 1 вересня, після закінчення збору врожаю).
Однак в 1699 році ця традиція змінилася, оскільки цар Петро I видав указ відзначати Новий рік 1 січня (як у Європі). Таким чином, 1699 рік тривав рівно 4 місяці: з 1 вересня по 31 грудня. І все-таки російська православна церква продовжує відзначати Новоліття 1 вересня (за старим стилем).

Сьогодні День знань – всесвітнє свято, оскільки у більшості країн світу саме 1-го вересня починається новий навчальний рік. Школа як один з головних соціальних інститутів, що об’єднує дітей в минулому і дорослих у майбутньому, збирає в цей день практично все населення планети. День знань знаменує початок нового творчого життя.

День в історії

1714 рік – в Петербурзі за розпорядженням Петра I створена перша в Росії державна бібліотека. Зараз це бібліотека Російської Академії наук.

1819 рік – уперше на сцені Полтавського театру поставлено п’єсу Івана Котляревського «Наталка Полтавка».

1859 рік – у США збудовано перший пульманівський спальний вагон.

1875 рік – народився Едгар Берроуз, американський письменник, автор романів про Тарзана.

1887 рік – американський винахідник Еміль Берлінер отримав патент на грамофонну платівку.

1951 рік – у Лондоні відкрився перший у світі супермаркет.

1964 рік - у Києві відкрито перший в Україні широкоформатний кінотеатр «Україна».

1964 рік – уперше на телеекранах СРСР з’явилася передача «На добраніч, діти» («Спокойной ночи, малыши!»).

1985 рік – американо-французька експедиція в Північній Атлантиці на глибині близько 4 000 м знайшла уламки лайнера «Титанік», затонулого після зіткнення з айсбергом у 1912 р.

1991 рік – у Ризі (Латвія) відкрито першу державну українську школу

2001 рік – в Україні набув чинності новий Кримінальний кодекс, у якому вища міра покарання замінена довічним ув’язненням.

2006 рік – у Криму почав працювати перший кримськотатарський телеканал.

Події, які змінили світ

1482 рік – кримські татари розграбували Київ

1581 рік – початок завоювання Московською державою Сибіру. Єрмак зібрав загін із 840 козаків, з якими навесні наступного року досяг володінь хана Кучума.

1870 рік – Франко-прусська війна: французька армія розгромлена в битві під Седаном, 103 тисячі солдатів здалися в полон, включно з імператором Наполеоном III. Прусським військам була відкрита дорога на Париж, а Франції – дорога до відновлення республіки.

1919 рік – у Варшаві військова делегація УНР на чолі з полковником П. Липком підписала договір про перемир'я з Польщею терміном на один місяць, який потім передбачалося подовжувати за бажанням сторін.

1923 рік – майже дві третини міста Токіо зруйновано землетрусом, близько 140 тисяч осіб загинули.

1927 рік – під час повені в Галичині (тоді - Польща) загинуло близько 200 осіб.

1939 рік – збройні сили Німеччини вторглися в Польщу. Офіційна дата початку ІІ Світової війни.

2004 рік – захоплення чеченськими бойовиками школи №1 міста Беслан, Північна Осетія. Упродовж трьох днів терористи утримували в приміщенні школи 1 128 осіб – дітей, їхніх батьків, що прийшли на свято першого дзвоника, та працівників навчального закладу. У результаті невдалої штурмової операції 3 вересня загинуло понад 350 заручників і 31 терорист.